
VMPR
A vmprok szinte egy idben kerltek a kztudatba a farkasemberekkel egytt. Elssorban Vlad Tepes nevhez fzdik a vmpr-kultusz. Vlad Tepes erdlyi grf volt, aki a parasztokat karba hzatta, majd a vrket megitta. Gyakorlatilag innen ered a vmpr kifejezs.
Legjobb vmpros filmek: Penge, Underworld, Underworld-Evolution, Frankeinstein, Interj a vmprral, Drakula, s a legjabb, mely teljesen j oldalrl kzelt vgre: Az Alkonyat (majd a sorozat tbbi rszei: New Moon, Eclipse s vgl Breaking Dawn).

A vmprok a legendk rettegett, dmonikus alakjai. lhalottak, akik csak gy maradhatnak letben, ha embertrsaik vrt szvjk. Azt ugyan nem tudni, koporsban alszanak-e vagy sem, de az bizonyos, hogy a napfnyt s a szenteltvizet nem brjk.
A vmpr egy mitikus lny a npi kultrban, rendszerint egy jralesztett emberi holttest, ami emberi vagy llati vren l, s sok esetben termszetfeletti erkkel rendelkezik, mint az emberfeletti er s gyorsasg, llatok fltti hatalom vagy tvltozs. Nhny kultrban nem-emberi vmprok (pkok, kutyk, dmonok vagy akr nvnyek) is szerepelnek, de a vmprizmus leggyakrabban emberekre korltozdik. A vmprok gyakori szereplk a horror-s fantasy-irodalomban.
A vmprizmus a trtnelemben s a pszicholgiban arra utal, amikor valaki emberi vagy llati vrt iszik; rendszerint a nyakon keresztl, ahol a legknnyebb a hozzfrs a f artrikhoz. Bizonyos helyeken az emberek hittk, hogy termszetfeletti hatalomra tehet szert, aki ms vrt megissza. Ebben az rtelemben a vmprizmus egy ritkbban elfordul formja a kannibalizmusnak.
A zoolgiban a vmprizmus a pickra, sznyogokra, fagyngyre, vmpr denevrekre s egyb organizmusokra utal, amik ms llnyek testnedvein l lskdk.
A vmpr
Egy igen rdekes eleme (valakije) az emberisg mondinak, tekintve, hogy szinte a fldn l valamennyi np kultrjban megtallhat a vrszv/vriv lny motvuma. Valamikppen mind a dl-amerikai indinokban mind a szibriai pusztasgok lakiban (s folytathatnnk a sort) felmerlt az emberbl l, tpllkoz s mgis; maga is kzel emberi lny alakja. Ennek oka lehet egyrszt Jung magyarzata, miszerint ez az emberisg kollektv tudatalattijbl szrmaz kp, vagy magyarzhatjuk a porfria s pellagra nev betegsgek kialakulsval s vmprikus jegyeket mutat tnetcsoportjval.
Ha a trtneti mltat tekintjk, a vmprokat mr az kori grgk is ismertk, k emberszer dmonokban hittek, akik a vrket szvjk. Empusnak hvtk azt a vriv nstny dgt, ami az kori grg sznmvekben ksrtett. A lamia vagy brukolakhosz, gy hvtk az kori grgk az ltalunk ma ismert vmprt. A rgi Asszriban az ekimmu volt ismert. Ez letben ember volt, de ha valaki a halla utn feleltlenl nem temette el rendesen, akkor ekimmu lett belle. Ennek kvetkezmnyeknt aztn elgg szomjas s hes lett, s a tovbbiakban vrszvknt funkcionlt.
A vmpr alakja ersen sszektdik a vr motvumval, tekintve, hogy a vmpr (mr) halott s fl-ltnek fenntartshoz vrre, ergo letre van szksge az letben maradshoz. A keresztnysg felbukkansval a vmpr alakja mg szorosabban sszektdtt az rdggel s a gonosszal s a npi motvumokba bekerlt elzsnek keresztnyi jellege is.
A vmpr sz mai jelentsei
Magyarul:
Egy Dl-Amerikban l denevrfaj (Vampirus spectrum). E jelentsvltozat hasznlata igen ritkn fordul a beszlt s rott nyelvben, tekintve, hogy hozzteszik; vmpr-denevr.
Alvk/lk vrt iv s fojtogat (s/vagy) srjbl kijr szellem/lny. A sznak ez a jelentsgykere, sztrtnetileg teht ezt keressk. Nhny ve mg ritkn hasznlt sz volt azonban a szerepjtkos kultra betrsvel, a vmprokat felvonultat filmek (Penge trilgia, Interj a vmprral, Alkonyattl Pirkadatig) s a vmprtmt egyre npszerst regnyrkkal (Anne Rice, Bram Stroker, Laurell K. Hamilton, Darren Shan stb.) a szhasznlk kre egyre bvlt s bvl ma is. Ebbl rtelemszeren ltszik, hogy a sz szleskren hasznlt nemzetkzi szv vlt az idk sorn.
Gonosz, romlott, a frfiakat knyrtelenl kihasznl nszemly. A ttfalusi fle etimolgiai sztr ezt a jelentsvltozatot kln kezeli s a vamp cmsz alatt trgyalja, ami az angol vampire (vmpr) csonktott vltozata s a mai magyar nyelv egyltaln nem vagy csak elenyszen ritkn hasznlja.
Vrszop szemly, mint jelzi alak azaz msokon lskd ember. Pl.: Ne szvd a vrem, mint egy vmpr.
A sz sszetett alakjai a vmprfog, vmprajak, vmprtermszet. Mind a vmprok kpessgeivel, kinzetvel, termszetvel vannak sszefggsben. A sz szinonimi a vrszop, vrszv, ji lidrc. A lidrc fleg a magyar vonatkozsokban lesz rdekes. A vmpirolgia egy klnleges j msz, ami egy csakis a vmprokkal foglakoz tudomnygat jell. Divatba csakis Bram Stroker 1897-ben megjelent Drakulja utn jtt. A vmprizmus sz minden vmprokkal kapcsolatos tevkenysget jell. Vmpirizlni annyit tesz, mint vmprr tenni.
Ms nyelvekben:
A kztudatban az a hiedelem l, hogy a vmpr sz magyar eredet, errl fleg a Drakula cm m erdlyi fszereplje s Lugosi Bla tehet. Valjban a magyar hiedelemvilgnak nem rsze a vmpr, st mg a vrivs sem! A vmpr sz szlv eredet, hogy pontosak legynk szerbhorvt. Ez a sz az upir. Br egyes forrsok szerint e sz a grg netopir -bl szrmazik, ms forrsok pedig a trk uber, azaz boszorkny szbl szrmaztatjk. (Lthat, hogy a sz eredete mig nem tisztzott teljesen a szakirodalomban.) Az upir sz elterjedt a szlv nyelvekben gy lett a bolgr vper, lepir a cseh upr a lengyel upior s a krpt-ukrn opiri, upiri.
A romn nyelv vmprszavak nem tartalmazzk az upir sztt: strigoi, moroi, priculici, naluca, duh, aratere, stafie. A strigoi ji urat, jurat jelent Erdlyben, s mint olyan ez felel meg legjobban a vmprnak. A moroi Magyarorszgon is elterjedt, mint mora/nora br ezt inkbb szlovk szomszdainktl vettk t. A nora a magyar nphit egyetlen vmprszer lnye. „Nyom” dmon, amely az emberek mellt szopja jszaka, halott emberbl lett; olykor kereszteletlenl meghalt vagy halva szletett csecsembl, de nem igazi vmpr, azaz nem srjbl kikel holttest. Kapcsolatai – mint Barna Gbor (1981) sszefoglalta – a kzp-eurpai szlv npcsoportok fent emltett mora alakjai, valamint a szerbhorvt vmpr fel mutatnak. Az upir elszr 1047-ben tnik fel elszr egy iratban, mely gy hivatkozik egy orosz hercegre, mint "Upir Lichy", azaz gonosz vmpr. A sz ezutn elterjedt a nyugati nyelvekben, mint vampyr, vampire, wampyr. A mdosuls valsznleg a sz elejnek furcsa ejtsbl ered. A vmpr sz elterjedse nyugaton 1725-1734-re tehet oka, hogy 1725-tl, illetve 1732-tl kezdve Eurpa tudomnyos vilga a magyarorszgi – helyesebben szerb hatrrvidki – vmpresetek hatsa alatt llott.(A gradiska-kisolovai “Plogojovitz”-eset ahol is 1725-ben egy vmpr tbb embert meglt s megknzott, a msik esetben, 1732-ben, pedig 22 vmprt lltottak el). Ugyanebben az vben heves nemzetkzi tudomnyos vita bontakozott ki az – elssorban nmet – orvosok kztt a vmprizmussal kapcsolatos esemnyekrl, jelensgekrl. Ennek az esemnynek hatsa, valsznleg, a vmpr sz elterjedse a nyugati nyelvekben. A magyar nyelvbe pedig pont, hogy nmet kzvettssel kerlt t. Magyarorszgon a 18. szzadban tbb vmprpert is tartottak, amik nagy port vertek fel a nyugati kzletben. 1748-ban megjelenik az els modern vmprkltemny Der Vampir cmmel.
Az els magyar nyelvemlk a vmprokrl 1794-bl miszerint: „Vampierok…az eleven embereknek vreket fsoptk” (Nytudrt. 71. sz. 83). Br Tessedik Smuel rja a vmprokrl mr 1786-ban: "Rgen gy tartottk, hogy a srbul fel-fel tmadtak s az eleven embereknek vreket szoptk." 1799-ben mr, mint Vampir, Vmpir (Fbin J.: Term. Hist. 408: Nsz.) szerepel. Jkai hasznlta a szt 1872-ben, a mai alakjban, mint vmpr. A vamp kifejezs elszr 1882-ben tnik fl „dmoni n; vamp” (Tth L.: Mhek 82: Nsz).
sszefoglals
Mra a vmpr sz sszekapcsoldott a szexualitssal, az emberben megbv llattal, a 19. szzad vadromantikjval, s a titokzatossggal. A szerepjtkok s gtikus-fantasy filmek folyomnyakpp a sznak valdi szubkultrja alakult ki ahol is „vmpros” a hossz fekete brkabt, a titokzatos viselkeds, a vadsg, s az agresszi is.
A vmpr sznak sosem ml divatja keletkezett Eurpban elterjedse utn s ez a divat egyre inkbb csak terjeszkedik.
Bibliogrfia
BRCZI GZA-ORSZGH LSZL fszerk: A magyar nyelv rtelmez sztra I-VII. Bp., 1959-1962
BARRY ALPHA DM: A vmpr sz trtnete Veszprm, 2005
BENK LRND fszerk: A magyar nyelv trtneti-etimilgiai sztra I-IV. Bp., 1967-1984 (TESz)
DR. MAGYAR LSZL ANDRS: Masticatio Mortuorum http://semmelweis.tripod.com/masticat.html
JUHSZ JZSEF-SZKE ISTVN-O.NAGY GBOR-KOVALOVSZKYMIKLS szerk: A magyar rtelmez kzisztr Bp. 1972
PL JZSEF-JVRI EDIT: Szimblumtr 1997
TELEK BALZS Vmprmtosz napjainkban, Palimpszeszt 24. sz. http://magyar-irodalom.elte.hu/palimpszeszt/24_szam/30.html
TTFALUSI ISTVN: Etimolgiai sztr 1993
Lsd mg
Drakula, Vlad Tepes, Bram Stoker, Inamorati, Damfr
Kls hivatkozsok
A Wikimedia Commons tartalmaz Vmpr tmj mdiallomnyokat.Jim Steinman-Michael Kunze: "Vmprok Blja" musical – R: Roman Polanski http://www.vampirokbalja.com
Az jszaka dmonai http://www.extra.hu/tvasys/vampire.html
Az akadmiai kiad nagysztrai http://www.eisz.hu
Scriptum: Magyar Szkincstr http://www.eisz.hu
Ms vilgok: msvilgok. Az idegenek az jkori hiedelemrendszerekben http://www.hik.hu/tankonyvtar/site/books/b175/ch03.html
Erdlyi Magyar Sztrtneti Tr http://www.iif.hu/db/emsz/index.html
Elektronikus hiedelem-szveg archvum http://hiedelem.btk.pte.hu/
Magyar Nemzeti Szvegtr http://corpus.nytud.hu/mnsz/
Magyar Nprajzi Lexikon http://www.mek.ro/02100/02115/html/5-1162.html
Varzsls, mgia: A hall s az let 2.4.2.1. A vmpr http://www.mozaik.info.hu/mozaweb/Ver/page2222.htm
http://www.pararadio.hu/011217_234/inesis.html
http://www.vampyremag.com
Egy kis trtnelmi ttekints
Vmpr klnok Magyarorszgon 1290-ig
Az llamalaptsig
Errl az idszakrl nem sokat lehet tudni manapsg. Akik azokban az idkben jrtk az jszakt vagy nem akarnak beszlni, vagy mr nincsenek kzttnk. A meglv ismeretek, pedig bizonytalan eredetek, ellentmondsosak s homlyosak.
Ami nagy valszinsggel llthat, az az, hogy sok ms nomd nphez hasonlan a Gangrel kln mr kezdetektl fogva egytt jrt a magyarokkal. Ezek a vmprok a magyarsghoz ktdtek, azok szoksait kvettk, s gy egy kln csoportot alkottak a klnjukon bell. Manapsg mr nagyon kevesen vannak, de a megmaradottak nagyon szorosan sszetartanak. Ezeket a gangreleket hvjk ungroknak. Az orszg peremvidkein lnek, sokszor smnokkal s ms pogny szoksokat tart halandkkal egytt.
Ezek a kainitk inkbb egy-egy csaldhoz kapcsoldtak, a legfels dntsekbe nem volt beleszlsuk. Azonban tbb jel arra mutat, hogy bizonyos vmprok fontos szerepet jtszottak az akkori vezetsben s vallsban. Furcsa mdon szinte semmi dokumnetum nem maradt rnk errl a krdsrl. Mg a nyugati trtk feljegyzseiben se lehet lerst tallni az uralkod rtegrl s a vallsrl.
Egyes felttelezsek szerint a Tzimisce kln vezette a magyarsgot azokban az idkben. Ht tzimisce r osztozott a hatalmon, s klcsnsen vrktelk hatsa alatt lltak. A legtbb kinita viszont gy tartja, hogy a tzimiscek a krptmedencben vrtk a honfoglal magyarokat, s itt szereztek meg bizonyos a hatalmi pozickat. A honfoglalst megelz idszakrl mindenesetre mra mr csak zavaros kusza adatok maradtak fenn, amikbl ktsges, hogy valaha is ki lehet derteni az igazsgot.
A honfoglal magyar npet mindenesetre sok helyi vmpr fogadta a Krpt-medencben. A legnagyobb szmban helyi tzimiscek s gangrelek voltak, de a nyugati klnokbl is voltak jelen nhnyan. Annyi bizonyos, hogy a letelepeds utn a tzimiscek hatalmukban tartottak egyes befolysos szemlyeket, azonban a kzponti vezets, rszben a tzimiscek emberi gyek irnti kznbssge, rszben a magyar vajdk kztti ellenttek miatt, nem llt kinita befolys alatt. A tzimiscek csak felhasznltk az embereket a sajt cljaikra, de nem igazn folytak bele azok egyms kztti gyeibe.
A rabl hadjratok okait mr sokan kerestk. Egyesek klnbz regeket vlnek a httrben, akik a politikai cselszvseikhez hasznltk fel a tmadsokat. Msok egy karizmatikus vezett ltnak az gy mgtt, aki az eurpai vmprok kiirtsra trekedett. Tny, hogy kzk volt egyes hadjratoknak a vmpr politikhoz, s hogy a fosztogatsok sorn tbb kinita lelte vgs hallt magyar kezektl, de ennek ellenre sokkal valszinbb, hogy tnyleg pusztn a zskmnyszerzs motivlta ezeket a tmadsokat. Az ungrok elszeretettel vettek rszt ezekben az akcikban, s ezzel meggylltettk magukat a nyugati vmprokkal.
Gza fejedelem rejtlyes figurja a trtnelemnek. A halandk krben neve elhomlyosult fihoz kpest, de a kinitk mig megriztk hrt. Taln haland volt, taln nem. Taln brt termszetfltti hatalommal, taln csak tehetsges volt. Pontosan ma mr nem lehet megmondani. Hatrozott, gyors s hathats politikt folytatott. Az orszgot az ellenrzse al vonta, s megkezdte egy nyugati tipus kirlysg megalapozst. Ennek kvetkeztbena trtk s a lovagok mellet vmprok is rkeztek az orszgba. Egyrszt azrt, hogy leszmoljanak az ungrokkal, msrszt, hogy megfelel hatalmi pozicikba kerljenek az j kirlysgban. Kezdetben egyes tzimiscek ers ellenllst tanustottak, de vgl jobbnak lttk, ha veszni hagyjk a rgi vezetst, s inkbb az j mell llnak.
Istvn kirly volt az aki vgl megszilrdtotta a rendet az orszgban, s megalaptotta a magyar keresztny kirlysgot. lltlag felette llt a vmpr politiknak, szemlye rinthetetlen volt. Van aki szerint ez politikai megegyezsen alapult, msok pedig egy titkos hatalom vdelmnek tulajdontjk. Furcsa md f vonalaiban szinte minden kinita tmogatta trekvseit, de az j llamban betlttt szerepekrt hol rejtve, hol nyiltan folyt a kzdelem.
Az llamrend megszilrdulsa utn egyik klnnak sem sikerlt a vezet hatalmat megszereznie. A Tzimisce kln a rgi magyar trzsi arisztokrcibl lett furakat ellenrizte mg a ventruek az j, elssorban nmetorszgbl bevndorolt nemesi csaldokat. A Tzimiscek egyrtelmen ersebbek voltak, de a halandkra gyakorolt hats szempontjbl kiegyenltettebb volt a helyzet, mert a tzimiscek elhagyatott helyen ll erdjeikbe visszahzdva, az emberektl tvol ltek. A tbbi kln kzl a lasombrk szereztek mg nmi befolyst az egyhz felett. Meg kell mg emlteni a tremereket, akik ekkor mg mint mgus szvetsg megtelepedtek az elhagyatottabb vidkeken, ahol rejtve zhettk ksrleteiket.
A tatrjrsig
Istvn kirly uralkods idejn a vmpr politika egy idre nyugvpontra jutott, hogy aztn annl hevesebben lngoljon fel. Az llamalapt kirly halla utn a Ventrue kln ers tmadst indtott az orszg ellenrzsrt, m az si Tzimisce uralom rendthetetlen maradt. A trn gyakran cserlt gazdt, a kt rdekcsoport emberei kztt. A ventruek Nmetorszgbl prbltk kiterjeszteni az ltaluk ellenrztt terleteket mind politikai, mind katonai eszkzkkel. A tzimisce vajdk azonban nem hagytk, hogy kicsszanak a halandk a kezeik kzl, s idrl idre visszalltottk a rgi helyzetet.
Az ungrok mg mindg jelents ert kpviseltek, s tbbszr prbltk a rgi szoksokat visszalltani, de a ksrletek minden esetben kudarcba fulladtak. Idvel a megtorlsok kvetkeztben szmuk jelentktelenre zsugorodott, s a halandk is kezdek megfeledkezni a rgi idkrl.
A Ventrue-Tzimisce viszly vgl kiegyezssel rt vget 11. szzad vgn. A Tzimisce kln maradt Magyarorszg vezet ereje, de a ventruek is az orszgban maradhattak. Elssorban a dunntli terleteken telepedtek meg. Br ezutn nylt ellensgeskedsre kevsszer kerlt sor, a ventruek nem adtk fel terveiket. A hatalom erszakos megszerzse helyett egyfajta kultrlis hdtsba kezdtek. I. Lszl s Klmn uralkodsnak idejn, sikerlt a kirlyi udvarba frkznik, s elsegtettk a nyugati szoksok, trvnyek meghonosodst.
Ezzel a fejldssel ms klnok orszgba ramlst is elsegtettk. Elssorban a Lasombra kln ersdtt meg ebben az idben. Egyrszt Klmn meghdtotta Horvtorszgot s Dalmcit, ahol a Lasombra volt a vezet kln. A hdts nem jrt a meghdtott terletek megvltozsval, de elsegtette a lasombrk megjelenst a magyarorszgi kinita politikban. A msik fontos esemny a rmai egyhz megersdse, illetve Magyarorszgon a keresztnysg megszilrdulsa, mert a lasombrk szorosan ktdnek az egyhzhoz.
A 12. szzad legfontosabb esemnye a Tremere kln felemelkedse. Az elz szzad kzepe tjn jtt ltre, valahol Erdly hegyei kzt, nagy titokban. Akkor az ottani tzimiscek nem tulajdontottak neki kell jelentsget, s gy a kezdeti nehzsgeket sikerlt tvszelnik, s ebben az idszakban mr annyira megersdtek, hogy a Tzimisce s a Gangrel klnok nagyobb tmadsait is vissza tudtk verni.
Magyarorszg kinita politikjra egyb tekintetben a sok kisebb belharc volt a jellemz. Az orszg jelents hatalmi tnyez volt Eurpban, s ezrt a vmprok szmra nagy fontossggal brt. Hol a vmpr hol csak a haland rdekek robbantottak ki bels harcokat, vlsgokat. Az egyes kinitk illetve a klnbz rdekcsoportok a legklnflbb mdokon kzdttek egyms ellen. A klpolitika hasonlan kusza kpet festett. Ezek a kisebb zavarok ellenre Magyarorszg tovbb fejldtt, ami kedvezet a nyugati kinitk helyzetnek.
A szzad vgre elkezdetek megersdni a nagybirtokos csaldok, akiket ltalban egy-egy tzimisce vajda, esetleg ventrue vagy lasombra reg "tmogatott". A kirlyok a bels viszlyokban kapott tmogatsokrt egyre nagyobb fldeket s egyre jelentsebb jogokat kezdek elajndkozni ezeknek a nemesi csaldoknak. Ez az osztogats a tetpontjt II. Andrs uralkodsa idejn ri el. A nagy hatalomra szert tett vmprok, akik comeseknek hvjk magukat, egyre inkbb szembekerltek egymssal. Folyton vltoz rdekcsopotokat alkottak, s hol nyltan, hol rejtve ztk hatalmi harcaikat.
Ekkor kvetkezett be a nem vrt vsz. Egyrsz a kinitk halhatatlansguk miatt nehezebben kvetik a vltozsokat, msrszt nem is nagyon figyelnek a halandk kztt zajl esemnyekre. Taln ennek ksznhet, hogy szinte mindenki vratlanul rt a tatrok betrse.
A kirlynak, IV. Blnak sikerlt megmeneklnie, de kinitk tbbsge nem mondhatta magt ilyen szerencssnek. A gangrelek voltak szinte az egyedliek akiket nem rintett jelentsen a dls. A comesek ugyan minden gond nlkl tvszeltk az esemnyeket, mert elhagyatott sasfszkeikhez nem jutottak el a tatrok, de a csatlsaik s fiatalabb vmprjaik elvesztse nagy rvgst jelentett. Leginkbb termszetesen a nyugati klnok snylettk meg a dolgot, mert k leginkbb vrosokban, emberek kztt ltek. Mikor a tatrok kivonultak, kihalt orszgot hagytak maguk mgtt, mind a halandk, mind a kinitk tekintetben.
A tatrjrs utn
Az orszg felprdlsnak nagy negatv hatsa mellett voltak pozitv kvetkezmnyei is, mert a rgi elavult szoksok egy csapsra eltntek, s a nyugati eredmnyek meghonosodtak az orszgban. Ez a fejlds a kirlyi akarat mellett, az j kinitk megjelensnek is ksznhet volt. Elssorban fiatal vmprok jttek az orszgba, akiket a nyugati tlnpeseds ksztetett kltzsre, s akik nem tartottak annyira egy jabb invzitl. Ezek a jvnyek magukkal hosztk hazjuk szoksait, s ennek kvetkeztben nagy gyorsasggal kezddtt a vrosiasods, s j vrosok nagyfok fggetlensget kaptak. A vrosi kinitk nagyrsze nmet ventrue volt, de rdemes megemlteni a brujahokat s a nosferatukat is. A lasombrk inkbb az egyhz krein bell kerltek jbl az orszgba.
Az j vmprok megjelense azonban nem gyengtette a rgi hatalmassgokat, st az jpts alatt a comesek ersdtek meg a leginkbb. A kezkben tartott rgi nemesi csaldok, j birtokadomnyokat kaptak, s gy az orszg nagyrsze az ellenrzsk al kerlt.
A lakatlan Alfldre kunok s jszok lettek beteleptve, akik magukkal hoztak nomd gangreleket, de ezek nem igazn szltak bele az orszg sorsba. Kezdetben voltak ugyan nmi ellenttek, de ezek rvidesen rendezdtek.
Mikor az orszg kezdett erre kapni a hatalmi harcok jra kezddtek. Az irnyts egyre inkbb kezdett kicsszni a kirlyok kezbl, s a leggazdagabb furak, a brk kezbe kerlt. gy a bri csaldok mgtt ll comeseknek is megersdtek, s a hatalmi harcokban, ltalban az veltlkedsik tkrzdtek. A klnok sszetartsa egyre kevsb rvnyeslt, mert ezek az ersebb vmprok egyre inkbb visszahzdtak sajt birtokaikra, s mindegyik csak a sajt rdekeivel volt elfoglalva. Mindegyik comes egyfajta kis kirlysgokat alaktott ki maga krl, ahol s haland kveti brtak minden hatalommal.
A jelenlegi helyzet (1291)
Tzimisce: k a legersebbek az orszgban. Vezetik, a vajdk a leghatalmasabb bri csaldokhoz ktdnek. Mindegyik nagy terleteket birtokol, amiken egyre kevsb tri, hogy ms parancsoljon. A fiatalabb klntagok ltalban valamelyik vajda al tartoznak, de egyre tbb elgedetlen, szabadsgra vgy hangot hallani. A vajdk llandan vetlkednek a tbbi comessel, elssorban egymssal.
Ventrue: Hatalmuk nmileg gyenglt a tatrjrs eltti idkhz kpest, de mg mindig a msodik legbefolysosabb kln az orszgban. A nyugati orszgrsz bri az irnyitsuk alatt llnak, s gy rszt vesznek a hatalmi harcokban. A nagyobb vrosokban, amikbl mg kevs van, az poziciik a legersebbek.
Lasombra: A harmadik befolysos kln az orszgban. A Horvtorszgi s Dalmciai brk felett gyakorolnak hatalmat, s az egyhzon bell bell is k a legersebbek. Jelenleg megprblnak minl nagyobb hatalomra szert tenni, hogy erstsk pozicijukat.
Gangrel: Az egyik legnpesebb kln az orszgon bell, de az esemnyekre nem sok hatst gyakorol. A hagyomnyos tipus gangrelek mindenfel jrjk a hatalmas erdsgeket, tekintet nlkl az orszghatrokra. Magyarorszg ekkor mg a kevsb srn lakott terletek kz tartozott, s a nagy nyugati npessgnvekeds ell, sokan kerestek itt menedket. A nomd letformt kvetk kztt is elg sok akad az orszgban, elssorban az Alfldn lak kunok kztt, de a nomd kultra egyre inkbb kezd eltnni, gy egyre tbben trnek t a magnyos gangrel letformra.
Tremre: Az j kln mr annyira megersdtt, hogy kezdtek biztosak lenni a dolgukban, de tzimiscek megntt hatalma jabb prba el lltotta ket. Szerencsjkre a vajdk nem nagyon tudnak egyttmkdni egymssal, gy van eselyk a fennmaradsra. A mr szinte bevehetetlen erdeikbl prblnak nagyobb hatalmi bzist szerezni.
Brujah: A klnt nhny tagja kpviseli az orszgban. Ezek kisebb vilgi vagy egyhzi pozickat ellenriznek, amivel jtsokat prblnak a zavaros helyzetben keresztl vinni. Emellett a vrosokban is prblkoznak hasonl tevkenysggel.
Nosferatu: A klnt mr sidk ta jelen van az orszgban, de a vmprok inkbb elhagyott romokban, mocsarakban ltek magnyosan vagy kisebb csoportokban. Az j vrosokba, azonban nyugatrl rkezett nhny kultrltabb nosferatu.
Toreador: Leginkbb a dls utni jptsek vonzottak az orszgba toreadorokat, akik a vrosokban vagy a gazdagabb furaknl hzdtak meg.
Cappadocian: ltalban az ersebb kinitk mellett tevkenykednek mint tancsadk. A zavaros idk kedveznek a hall kzvetlen tanulmnyozsnak.
Malkavian: A malkavianok mindig is voltak s mindig is lesznek az orszgban. ssze-vissza jrjk a vidket, s ki tudja mit csinlnak.
A tbbi klnbl csak idszakosan jelenik meg egy-kt tag.
Ez tulajdonkppen csak egy vzlat, ami alapjn nagyjbl meg lehet ismerni a kinita szemszgbl a magyar trtnelmet. Az itt lertak alapjn taln gy tnhet, hogy az egsz trtnelmet a kinitk alaktottk. Ez tvolrl sincs gy. Itt csak olyan dolgokrl rtam amik kapcsolatba hozhatk a klnokkal, s a tlk fggetlen esemnyekkel nem foglalkoztam. A klnok nem felttlenl jelentenek egysges, zrt klnokat, inkbb csak a csoportosulsok vezet erejt mutatjk |