
FARKASEMBER AVAGY VRFARKAS
Szinte nincs olyan ember, aki ne hallott volna mr a farkasemberekrl vagy msik nevn, a vrfarkasokrl.
A mitolgia szerint Romolus s Remus ikerprt egy nstny farkas tpllta tejvel, innen ered a farkasember legendja.
vszzadokkal ksbb egy zsinlis r, Stephen King megalkotta ktsg kvl, a legfantasztikusabb regnyt, ami alapul szolglhatott a Hollywood-i filmksztk fantzijnak beindtsra.
Ez a knyv: Az ezst pisztolygoly.
vekkel ksbb filmre vittk az Egy amerikai farkasember Londonban, Egy amerikai farkasember Prizsban c. knyveket is, melyek szintn kpesek voltak a nzk figyelmt lektni.
Jelennkben, a mltn hres Van Helsink, Underworld s Underworld-Evolution a legkivlbb alkotsok.
A tovbbiakban olyan meghatrozsokat olvashattok, melyek nem az n fejebl pattantak ki, de ide kvnkoznak!
Farkas vltse: A 19 szzad kzepe fel a Krakkt s Varst tszel lengyel Visztula foly mentn egy festi dombon fiatalok tmege nnepelte zenvel, nekkel s tnccal az arats befejezst. Fogyott az tel s az ital, s mindenki jl rezte magt. Egyszer csak, mikzben tetfokra hgott a jkedv, vrfagyaszt vlts visszhangzott vgig a vlgyn. Csapot-papot otthagyva rohantak a fiatalok az vlts irnyba, s rmlten lttk, hogy egy hatalmas farkas ragadja el a falu legszebb lnyt, aki nemrg lpett jegyessgre. A vlegnyt azonban sehol sem lehetett ltni. A legbtrabbak ldzni kezdtk a farkast, majd szembe is szlltak vele. A feldhdtt, habz szj szrnyeteg azonban a fldre dobta emberi zskmnyt s harcra kszen megllt fltte. A falubliek kzl nhnyan hazaszaladtak puskkrt s baltkrt. A farkas azonban ltva az ott maradt embereken a flelmet, ismt felkapta a lnyt s eltnt a kzeli erdben. Sok v mlva ugyanazon a dombon, szintn az aratsi nnepen egy regember jelent meg az nneplk kztt. Meghvtk, hogy nnepeljen velk. m a komor, sztlan regember inkbb lelt s csendben kortyolgatta italt. Egy hasonl kor falubeli odalt hozz, majd nhny percnyi tzetes szemrevtelezs utn megkrdezte: "Te vagy az, Jan?" Az regember blintott, s a falubeli felismerte benne sok vvel korbban eltnt btyjt. Az nneplk odagyltek az regember kr, s meghallgattk klns trtnett. Elmondta nekik, hegy egy varzsl farkass vltoztatta, pedig elragadta menyasszonyt ugyanarrl a dombrl egy aratsi nnep alatt, majd a kzeli erdben lakott vele egy vig, de ekkor a lny meghalt. "Attl a perctl kezdve feldhdve s megvadulva rtmadtam minden frfira, nre, gyerekre, s elpuszttottam az sszes utamba akadt llatot. A magam mgtt hagyott vres svnyt mg most sem tudom teljesen feledni." Ekkor megmutatta nekik vrfoltos tenyert. "Ngy ve, amita jra emberi formm van, falurl falura vndorolok. Mg egyszer ltni akartalak benneteket, a hzat s a falut, ahol szlettem s felnttem. Ezutn jra farkas leszek." Alig ejtette ki ezeket a szavakat, s ismt farkass vltozott. Elszaladt a megdbbent emberek mellett, majd eltnt az erdben s soha tbb nem lttk.
A meseszer vonsok miatt nehz komolyan venni a trtnetet. Lehet, hogy a tl sok ital tette mg sznesebb a parasztok amgy is lnk kpzelett? Lehet, hogy a szjrl szjra jr trtnet jabb rszletekkel gazdagodott, mg vgl elrte jelenlegi, meseszer formjt. Ennek elg nagy a valsznsge mgis sok, ehhez hasonl farkasember-trtnettel egytt tbb mitolgus s trtnsz, folklrkutat s pszicholgus is tnyknt kezeli a trtnetet. Kzlk plkul James Stallybrass Teutonic Mythology (Teuton mitolgia), John Fiske Myths and Mythmakers (Mtoszok s mtoszgyrtk) s Walter E. Kelly Curiousities of Indo-European Tradition and Folklore (rdekessgek az indoeurpai tradcikban s folklrban) cm mvben foglalkozik vele.
A farkasember-hiedelem eredetre mely szerint nmelyik ember kpes magra lteni egy llat, tbbnyire farkas formjt soha nem sikerlt kielgt magyarzatot tallni. Hrodotosz, a Kr. e. 5. szzadban lt grg trtnetr szerint a grgk s a szktk, akik a Fekete-tenger partjn telepedtek le, az ottani slakkat varzslknak tartottk, akik minden vben nhny napra farkass vltoztak. Megemlt egy npcsoportot amelynek tagjai akaratlagosan farkass tudnak vltozni, s ppen olyan knnyedn vissza is tudnak alakulni, amikor csak akarnak. Szzadokkal Krisztus szletse eltt a farkasember-dmont olyan embernek tekintettk, akit termszetellenes mdon megszllt az emberhs irnti hsg, s aki mgia segtsgvel megvadult farkass tud vltozni, hogy knnyebben tudja csillaptani szrny tvgyt. Az kori blcsek szerint az talakulssal a farkasember a farkas erejt s ravaszgt lti magra, jllehet hangja s szeme tovbbra is emberi marad. A rmai kori irodalomban is varzslat mvnek tartottk az ember farkass vltozst. A Kr. e. 1. szzadban lt Virgilius volt az els latin klt, aki emltst tett a babonrl. Pertonius, aki Kr. u. 54-68 kztt Nr udvarnak szrakoztatsrt volt felels, egy j kis farkasember-trtnetet mesl el Saryricon cm szatirikus verses regnyben. Bizonyos grg s rmai tradcik szerint az embernek farkass val talakulsa egy istennek bemutatott emberldozat miatti bntets. Plinius (Kr. u. 62-113) szerint az ilyen alkalmakkor az ldozatot egy t szlre vittk, majd miutn tszott a tlpartra, farkass vltozott. Ebben a formjban jrta kilenc vig a vidket farkasember-trsaival egytt. Ha ez alatt az id alatt megtartztatta magt az emberhsevstl, akkor visszanyerhette eredeti formjt, ami nem menteslt az regkori romlstl. Ovidius (Kr. e. 43- Kr. u. 18) Metamorphoses cm elbeszl kltemnyben feljegyzett egy olyan alakvltozst, amely egy bn megtorlsaknt trtnt. A kltemnyben megemlkezik egy legendrl, amelyben rejtlyes alakvltozsok szerepelnek a teremts idejtl kezdve egszen Julius Caesar korig. Ovidius elmesli, hogy Arcadia mitikus kirlya, Lycaon gy tette prbra Jupiter mindentudst, hogy egy tl emberi hst tett el, amely bnrt azonnal farkass vltozott, s psztorkod alattvali rmletnek forrsa lett mindrkre.
Az alakvltozsok elidzsre hasznlt mdszerek klnflk voltak. Nha az tvltozs spontn mdon, irnythatatlanul kvetkezett be, mskor pldul a norvg s izlandi sagkban leirt talakulsok esetben egy valdi farkasbr felltsvel trtnt. De szmos esetben csak egy varzslatra volt szksg, ami nem okozott vltozsokat az emberi testben, csak a szemtankat ksztette arra hogy azt kpzeljk: igazi farkast ltnak. Nhny tvltozott ember azt lltotta hogy csak bizonyos nvnyek, pldul mrgez sisakvirg vagy brk segtsgvel tudnak visszavltozni, illetve gy, hogy klnbz nvnyi kencskkel kenik be testket.
DEFINCI
A farkasemberek olyan gonosz s vad emberek voltak, akik farkass tudtak vltozni. Emberi hson s vren ltek, jszaknknt pedig magnyos utazkra vadsztak, hogy megtmadjk s megegyk ket.
TUDOMNYOS MEGHATROZSA
A farkasemberek egy ritka rklhet betegsgben szenvednek. Az egsz testket sr szrzet bortja. A kzpkor ta 50 ilyen esetet jegyeztek fel. A legjabb esetre egy mncheni gyerekorvos bukkant.
A francia kirly, II. Henrik udvarban megszokott volt az exotikus llnyek ltvnya. Trpk, bolondok, szrakoztattk az arisztokrcit. Kortrsaihoz hasonlan II. Henriket is elszrakoztatta a termszet gazdagsga. Afrikbl hozatott dromedrt, leoprdot, oroszlnokat. De egyvalaki mindent fellmlt. A megdbbent udvarnp eltt gy 1547-ben egy trkeny 10 v krli kisfi llt. A fi teljes arct, homlokt, orrt s fleit 10 cm-es sttszke szrzet bortotta, csak a szemei s a szja vilgtottak csupaszon.
A fi Teneriffe-bl szrmazott s a francia kirly "ajndkba" kapta. Valsznleg a spanyol fihoz hasonl emberek kpeztk a vrfarkas legenda alapjt, a tettl talpig szrrel bortott vademberekt, akik az erd mlyn laktak s ms llatok nyers hsval tpllkoztak. A modern orvostudomny a 19. szzad vge ta foglalkozik a jelensggel. De egszen mig kevs ismeret gylt ssze errl a betegsgrl, mrcsak azrt is mert elfordulsa igen ritka, becslsek szerint az elforduls gyakorisga egy a millirdhoz.
A kzpkor ta mindssze 50 esetet jegyeztek fel. De egszen a 20. szzad kzepig az rintettek lete igen hasonl volt: vagy bjkltak, vagy cirkuszok, vsrok ltvnyossgaknt szolgltak. A mostani nmetorszgi eset egy 14 ves kislnyt rint. A vilgos szn szrzet az arct s a htt bortja be. Rendszeres, fraszt borotvlkozssal ri el, hogy elkerlje a csodlkoz tekinteteket. Csak kt mter tvolsgbl tnik fel, hogy valami nem stimmel nla. Az iskolban mg elnyre is fordtotta a betegsget. A karcsonyi betlehemi jtkok sorn, amikor a gyerekek mszakllat ragasztanak, egyszeren egy ideig nem borotvlkozott...
Az orvosok a modern technika eszkzeivel prblnak a lny helyzetn knnyteni. Lzerfnnyel, a szrtszk egyenknti "kigetsvel" puszttjk el a hajhagymkat a lthat helyeken. A tlzott szrzeten fell ezek az emberek teljesen normlisak, semmilyen ms rendellenessggel nem rendelkeznek. Kt s fl ve kazah orvosok talloztak egy msik esettel. A 6 ves fi teljes testt majomszer szrzet bortotta. Neki nehezebb dolga volt elfogadtatni magt a kzssggel. A fi a klinikai vizsglat sorn szokatlanul j orientcis kszsgrl tett tanbizonysgot. A betegsg rintettjeinl a gnek ltal irnytott szrzet nvekedsi ciklus borul fel. A szr normlis esetben egy nvekeds- nyugalmi llapot-kihulls ciklust jr be.
A betegek esetben ez a hrom ciklus nem kveti egymst. Az okoz egy, az emberi evolci kezdeti szakaszban ltez sgn lehet, mely az evolci sorn ki lett iktatva. A betegek esetben egy gnmutci okozhatja, hogy ez a gn felbred csipkerzsika lmbl. Az orvosok s biolgusok egy egsz sor hasonl jelensget jegyeztek fel. jszlttek, akik tbb mellbimbval jttek vilgra, az emls llatok mellbimbsorhoz hasonlan, vagy msok, akik kis farokcsonkkal szlettek.
Az elmlet ellen szl azonban, hogy a szrs betegeknek olyan helyeken is n szrzetk, ahol a majmoknak nem, pl. az orrukon vagy a szem krnykn. A mutci ltal rintett emberek 50%-ban rktik tovbb a betegsget az utdoknak. A normlis szrzettel szlet utd azonban nem rkti tovbb a hajlamot. A betegsg legismertebb esete egy mexiki indin n, aki 1834-ben szletett. Hossz sr szrzet bortotta az egsz testt a tenyere s a talpa kivtelvel. Juliana Patrana pnzhes frjvel jrta a vilg cirkuszait, ahol a majomn csodjra jrtak a kvncsi emberek. 26 vesen halt meg, 5 nappal gyermeke szletse utn, aki anyja minden imja s remnykedse ellenre rklte a szrs betegsget.
Egy mexiki csald viszont 5 generci ta rkti tovbb a szrssget. A csald egyes tagjai akrobataknt lpnek fel cirkuszban, msok naponta tbbszr borotvlkoznak, s igyekeznek magukat tvol tartani az emberektl. Pedro Gonzalez csaldja egy msik fajta szrsdstl szenved. Az esetben az embereknl amgy tbb-kevsb finoman szrs testfellet ( pl. karok, lbak) szrszlai szabadultak el, s nttek akr 30 cm hosszra. Ilyen eset volt a lengyel Stephan Bibrovszki, akit a mlt szzad elejn a cirkuszokban oroszlnemberknt ismertek. |